WordPress
Wersja 2.8 PL

Semantyczna platforma publikacji osobistych

Na dobry początek

Witaj. WordPress jest dla mnie bardzo specjalnym projektem. Każdy projektant i wpółpracownik dodaje od siebie coś unikalnego i wspólnie tworzymy coś pięknego, czego dumnie jestem częścią. WordPressowi poświęciliśmy tysiące godzin i wciąż każdego dnia go polepszamy. Dzięki, że chcesz go uczynić częścią swojego świata.

— Matt Mullenweg

Instalacja: Sławna instalacja w 5 minut

 1. Rozpakuj spakowany folder do pustego katalogu.
 2. Otwórz wp-config-sample.php edytorem tekstu takim jak WordPad (albo podobnym) i wypełnij szczegóły połączenia z Twoją bazą danych.
 3. Zapisz plik jako wp-config.php
 4. Prześlij plik na serwer.
 5. Otwórz /wp-admin/install.php w twojej przeglądarce. Powinno to skonfigurować tabele potrzebne dla Twojego bloga. Jeśli wystąpi błąd, sprawdź ponownie plik wp-config.php i spróbuj raz jeszcze. Jeżeli to nie pomoże, zajrzyj na oficjalne forum wsparcia technicznego lub jego polski odpowiednik.
 6. Zapisz hasło, które zostało Ci podane.
 7. Skrypt instalacji powinien Cię teraz przenieść do strony logowania. Zaloguj się podając nazwę użytkownika admin i hasło wygenerowane podczas instalacji. Możesz potem kliknąć na 'Profil' aby zmienić hasło.

Uaktualnianie

Zanim zaczniesz cokolwiek uaktualniać, upewnij się że masz kopie zapasowe wszystkich plików, które mogłeś edytować, np. index.php.

Uaktualnianie z jakiejkolwiek wcześniejszej wersji do 2.5:

 1. Usuń pliki starej wersji WP, zachowując jedynie te, w których coś zmieniałeś.
 2. Wgraj nowe pliki.
 3. Wejdź na stronę /wp-admin/upgrade.php.
 4. Być może chciałbyś czegoś więcej? To tyle!

Zmiany motywów graficznych

Jeżeli przerabiałeś twoje motywy graficzne, najprawdopodobniej będziesz musiał dokonać w nich kilku zmian. Jeżeli zmieniałeś motywy graficzne wersji 1.2 lub wczesniejsze, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne wskazówki.

Zasoby online

Jeżeli masz jakieś pytania, których tematyka nie została poruszona w tym pliku, skorzystaj proszę z wielu internetowych zasobów platformy WordPress.

The WordPress Codex (EN)
Codex to encyklopedia wszystkiego co dotyczy WordPressa. Jest to najpełniejsze źródło informacji o WordPressie ze wszystkich dostępnych.
Blog rozwoju projektu (EN)
W tym miejscu znajdziesz najnowsze uaktualnienia i informacje związane z WordPressem. Dodaj do ulubionych i często zaglądaj.
Planeta WordPress (EN)
Planeta WordPress to agregator wiadomości i informacji na temat WordPressa z wielu różnych blogów.
Oficjalne forum wsparcia technicznego WordPress (EN)
Jeżli szukałeś i wciąż nie możesz znaleźć odpowiedzi, forum wsparcia technicznego jest niezwykle aktywne i posiada ogromną społeczność chętną do pomocy. Aby pomóc im w pomocy Tobie, upewnij się że używasz właściwego tytułu i opisujesz swój problem tak szczegółowo, jak tylko się da.
Kanał IRC WordPress (EN)
Jest również czat online używany do dyskusji pomiędzy użytkownikami WordPressa oraz czasami do pomagania sobie. Powyższa strona wiki powinna skierować Cię we właściwym kierunku. (irc.freenode.net #wordpress)
Polska dystrybucja WordPress (PL)
Miejsce, gdzie zawsze znajdziesz najnowszą wersję WordPress w całości po polsku. Jedyny zbiór wtyczek i motywów graficznych przetłumaczonych na język polski.
Polski support WordPress (PL)
Forum polskiego wsparcia WordPress. Najlepsze miejsce do szukania rozwiązania problemów.

Zalecenia systemowe

WordPress to oficjalna kontynuacja b2/cafélog, pochodzącego od Michel V. Prace zostały kontynowane przez projektantów WordPress. Jeżeli masz ochotę wesprzeć WordPress, rozważ proszę darowiznę.

Przeniesienie z innego systemu

WordPress pozwala importować blog z innych systemów. Na początku musisz go zainstalować i skonfigurować tak jak opisano powyżej.

Interfejsy XML-RPC i Atom

Możesz teraz publikować na Twoim blogu przy pomocy narzędzi takich jak Windows Live Writer, Ecto, Bloggar, Radio Userland (co oznacza, że możesz używać usługi Radio: email-to-blog), NewzCrawler, oraz innych narzędzi obsługujących API! :) Możesz przeczytać więcej na temat wsparcia XML-RPC na stronie Codex.

Publikacja przez e-mail

Możesz publikować przy pomocy klienta poczty internetowej! Aby ustawić tę opcję przejdź do opcji "Publikuj" i podaj szczegóły połączenia z Twoim tajmnym kontem POP3. Potem musisz zmienić wp-mail.php aby WordPress cyklicznie sprawdzał pocztę w poszukiwaniu nowych wpisów.Możesz do tego użyć Cron-jobs, ale jeśli Twój host go nie wspiera, wówczas możesz rozejrzeć się za różnymi usługami monitoringu stron, aby sprawdzano Twój URL do wp-mail.php.

Publikacja jest prosta: Każdy e-mail wysłany na podany przez Ciebie adres zostanie opublikowany z tematem wiadomości jako tytułem. Najlepiej jeśli ten adres pozostanie znany tylko Tobie. Skrypt usunie e-maile, których publikacja zakończona będzie sukcesem.

Role użytkowników

Usunęliśmy poziomy użytkowników, aby zapewnić większą elastyczność w systemie roli wprowadzonym w wersji 2.0. Możesz przeczytać więcej o rolach i możliwościach na stronach Codex.

Uwagi końcowe

Podziel się miłością

WordPress nie dysponuje wielomilionowym budżetem marketingowym ani sponsoringiem gwiazd, ale mamy coś jeszcze lepszego — - Ciebie. Jeżeli podoba Ci się WordPress, rozważ prosze podzieleniem się nim z Twoimi znajomymi, pomoc w konfiguracji mniej zaawansowanym użytkownikom niż Ty lub wspomnienie o nim w mediach.

Prawa autorskie

WordPress jest udostępniany na licencji GPL (zobacz license.txt).

Polska Dystrybucja WordPress

Dystrybucja jest dostępna w dwóch wersjach: Standard i XXL. Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę wordpress-polska.org

Podziękowania

Polska dystrybucja wykonana przez wordpress-polska.org. Zawdzięczasz ją Michałowi "Good Neighbor" Lisickiemu i Bartoszowi "brt12" Sobczykowi. Wielkie dzięki dla Sławomira "troli" Kozłowskiego za główne tłumaczenie oraz dla wszystkich tłumaczów wtyczek i motywów graficznych.